Podravka – Lagris a.s. uvedla inovaci v technologii ošetření surovin

Naše společnost ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i. vyvinula zcela novou technologii určenou k ošetření skladovaných komodit dusíkem. Ta je šetrná k životnímu prostředí i ošetřeným surovinám a získala ocenění Ministerstva zemědělství ČR na výstavě Země živitelka. Odborné veřejnosti byla představena 21. 11. 2017 v sídle společnosti za přítomnosti autorů projektu.

Převratnou inovaci v oblasti ošetřování potravin představili odborníci společnosti Podravka – Lagris a.s. a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Nová technologie umožňuje využití řízené atmosféry plynného dusíku ve velkokapacitních kovových silech obilovin a luštěnin. Jedná se o jedinečnou technologii v rámci střední a východní Evropy. Zabezpečuje ochranu skladovaných komodit před napadením skladištními škůdci ekologickým způsobem, aniž by byly použity pesticidy. Jedná se o ekologickou alternativu k fumigaci fosforovodíkem (toxický plyn), který je v současné době v České republice jediným fumigantem schváleným k ošetření surovin. Zvýšená frekvence používání jedné chemické látky navíc může vést k problémům s rezistencí.

Unikátní je technické řešení napouštění dusíku a rekuperace tepla z vyvíječe dusíku, čímž se zvyšuje biologická účinnost řízené atmosféry i v relativně chladných českých podmínkách. Použití řízených atmosfér, v tomto případě použití vysoké koncentrace dusíku, se dosahuje změnou koncentrace běžných atmosférických plynů, aby došlo ke snížení nebo úplné eliminaci kyslíku. To vede k postupné likvidaci škůdců, kteří bez kyslíku nemůžou dlouhodobě přežít. Technologie řízených atmosfér nezanechávají rezidua v ošetřených komoditách a jsou přátelské k životnímu prostředí. Proto jsou vhodné k ošetření skladovaných komodit mj. i v ekologickém zemědělství. Technologii je možné využit i při skladování čerstvého ovoce a zeleniny.

Technologie získala v roce 2017 ocenění Ministerstva zemědělství ČR na výstavě Země živitelka.