Maďarsko

Podravka se v Maďarsku stala symbolem pro univerzální přísadu do jídel. Nejcharakterističtějším pokrmem maďarské kuchyně je guláš, hustá polévka okořeněná paprikou, s cibulí, kousky hovězího masa a s kostkami brambor.

Maďarsko

Výrobky Podravka se na maďarském trhu již pohybují od roku 1967. Pobočka  Podravka International Kft., byla založena až v roce 1993.

Nejprodávanějšími z celého portfolia výrobků Podravka jsou: Podravka přísada, kořenící směsi Podravka, Podravka natur familly, konzervované ryby Eva (sardinky, tuňák, sleď, šproty, makrely), Lagris rýže a luštěniny a Ajvar.

Pod značkou Eva nabízíme široký sortiment konzervovaných ryb v různých variantách: sardinky, tuňáky, filety ze sleďů nebo uzené šproty.

Dobrým ukazatelem úspěchu je skutečnost, že Podravka na maďarském trhu vytvořila novou kategorii pro přísady do jídel, takže název Vegeta  se stal symbolem pro všechny přísady do jídel.

Podravka International Kft.

Ilka u. 34.
1143 Budapešť
Maďarsko

tel: +36 1 2732 060
tel: +36 1 2732 065
fax: +36 1 2732 062
e-mail: info@podravka.hu

Kontaktní osoby:
Mislav Matijević, mislav.matijevic@podravka.hr, ředitel společnosti
Eva Veszelovszky, ředitel marketingu

Geografická poloha

Maďarsko leží ve střední Evropě, ve středním Podunají. Zahrnuje část Panonské nížiny. Je převážně rovinaté a kopcovité a klima je mírné kontinentální. Hlavním městem je Budapešť a ostatními většími městy jsou Miskolc, Debrecen, Pécs a Szeged. Maďarskem protékají řeky Dunaj, Tisa a Rába a má dvě velká jezera Blatné jezero (Balaton) a Nežiderské (Fertö), které leží částí v Rakousku (Neusiedler See).

V Maďarsku se pěstuje obilí, zelenina, ovoce, průmyslové rostliny a vinná réva a vyspělý je i chov skotu, včelařství a chov ryb.

Historické vlivy

Podle archeologických nálezů byla území dnešního Maďarska osídleno již před půl milionem let a v 1. století římské legie obsadily oblast západně od Dunaje a pojmenovaly jej Panonie. Následujících čtyři sta let zanechali Římané stopy téměř na všech zadunajských městech, včetně Budapešti, kde se i dnes nachází pozůstatky římského města Aquincum.

Po pádu říše římské území osídlili Hunové, poté Góti, Langobardi a Avaři, až se zde v 9. století usadili nomádi ugrofinského původu - Maďaři a smíchali se s starším obyvatelstvem, od nějž se naučili obdělávat půdu. Za vlády prvního uherského krále Štěpána Arpádovce I. vznikl centralizovaný stát.

Vzestup státu ve středověku zastavila invaze Tatarů, při níž byla zničena téměř celá země. Král Zikmund stát rychle obnovil a v jeho tradici pokračoval i král Matyáš, který na dvůr zavedl mnohé italské renesanční myšlenky.

Po jeho vládě v zemi zavládla feudální anarchie, která kulminovala selskou vzpourou v roce 1514 pod vedením György Dózse, po níž oslabené Maďarsko zažilo porážku v bitvě u Moháče v roce 1526., kdy ztratilo svou nezávislost. Část země připadla Turkům a část dobili Habsburkové.

Nadvláda Turků Maďarsko zpustošilo a oslabilo, ale zanechali za sebou četné lázně a několik mešit.

V 16. a 17. století zemi rozervávány střety a nespokojenost uherských a chorvatských feudálů vedla ke Zrinsko-Frankopanského spiknutí v roce 1671.

Mírem v Požarevaci v roce 1718 Turci konečně opustili Uhersko, ale feudálové se vzbouřili proti reformám Josefa II., a spiknutí uhersko-chorvatských jakobínů bylo potlačeno. Revoluce pod vedením L. Kossutha přinesla Maďarsku určitou autonomii. Po četných povstáních a válce protiv Prusku byla v roce 1866 vytvořena Rakousko-Uherská monarchie.

V roce 1918 byla vyhlášena nezávislá republika Maďarsko a v roce 1919 vládu převzali představitelé revolučního dělnického hnutí a vyhlásili Sovětskou republiku Maďarsko. Díky zahraniční intervenci sovětská vláda v témě roce odstoupila a moc převzal Horthy. Maďarsko bylo prohlášeno za království.

Po I. světové válce ztratilo Maďarsko velkou část území a v naději, že jej vrátí, se ve II. světové válce přidalo k Němcům. I v ní utrpělo velké ztráty a v roce 1945 zemi obsadila sovětská armáda.

Nespokojenost se stalinistickým násilím vedla v roce 1956 k ozbrojenému povstání a Jánoš Kádár, vůdce dělnicko-rolnické vlády se stal prvním tajemníkem.

Po prvních svobodných volbách v roce 1990 zahájilo Maďarsko, jako její sousední státy, novou éru.

Charakteristiky kuchyně

Blízkou sousední zemi známe převážně z rychlého shoppingu, z nějž se případně vracíme s bochníkem sýra nebo pálivou klobásou.

Jenže kolik toho vlastně víme o originální maďarské kuchyni? Co se vaří v maďarských domácnostech a jaká jídla jsou nabízena v jejich restauracích?

Většinou první co nás napadne, když se řekne maďarská kuchyně je pálivá a tučná - a to často není daleko od pravdy. Jenže chutě se mění a tradiční jídla se v současné kuchyni přizpůsobují zvykům a potřebám moderního člověka. Pikantní chuť a aroma je stále ještě hlavním rysem této kuchyně. Jídla oplývají výraznými chutěmi a barvami, ale stále více se dbá na to, aby přísun tuku do organizmu nebyl přehnaný, takže donedávna ve velkém množství používané vepřové sádlo se nahrazuje olejem.

Nejdůležitější složkou maďarské kuchyně je paprika, součást tureckého dědictví a tureckých stravovacích zvyků. Paprik je dnes řada různých druhů: od světle zelených, sladkých červených po žluté, ale nejčastější je v maďarské kuchyni mletá červená paprika - sladká (csemege édes) nebo pálivá (eros), která dodává pokrmům výraznou červenou barvu a specifickou chuť. Zřejmě jste si při cestách Maďarskem všimli svazků ohnivě červených paprik zavěšených na bíle natřených zdech venkovských domů.

Hořký likér Unicum se pije jako aperitiv nebo digestiv a získává se namáčením 40 maďarských bylin.

Kromě malebných paprik jsou zdi ozdobeni i visícími svazky česneku, který se také často přidává do pokrmů, což je každopádně zdravější variantou a jídla neztrácejí na temperamentu.

Nejtypičtějším jídlem je guláš, a to jsou různé druhy hustých polévek okořeněných mletou paprikou a cibulí s kousky hovězího a kostičkami brambor. Pro "zjemnění" chuti a do sytějších jídel, a tedy i do guláše, se přidává kyselá smetana; takovému pokrmu se říká paprikáš. Kuřecí paprikáš (csirke paprikas) se jí s přílohou z malých nočků (galuska).

Rybí polévka čili "fiš-paprikáš" (halaszle) je bohatým pokrmem z několika druhů vařených ryb, rajčat a zelených a červených paprik.

Velkou roli má v maďarské kuchyni zelí - listová zelenina se plní (toltott kaposzta) nebo se z ní dělá hustá polévka (kaposzta leves).

Specialitou jsou i různé druhy slaného nebo sladkého těsta. Túrós csusza je chváleným jídlem z těstovin s domácím sýrem a smetanou.

Přestože je v maďarské kuchyni maso značně zastoupeno, ani vegetariáni nedopadnou špatně. Rantott sajt je výborným smaženým sýrem, gombafejek rantva jsou obalované klobouky hub, gombaleves je houbová polévka, sajtoskenyer jsou plátky chleba namazané domácím sýrem a vegetariáni si budou moci pochutnávat i na četných zákuscích.

Moučníky jsou zde velice ceněné a na nich se nešetří: záviny (štrůdly) (retes), palačinky (palacsinta) s tvarohem, houbami, ořechy nebo mákem, švestkové knedlíky, kaštanové pyré se šlehačkou... Populární jsou langoše - to je smažené těsto, které se jí s česnekem, se solí, s tvarohem nebo kyselou smetanou.

Ve více než tisíci restauracích, kolik jich v hlavním městě je, můžete kromě maďarské kuchyně vybírat ze všech druhů světových národních kuchyní: čínské, japonské, řecké, ruské, italské, indické a dalších (přirozeně i chorvatská kuchyně je zde značně oblíbená a její nedílnou složkou je i Podravka přísada). Jídelníčky jsou často napsány pouze v maďarštině, což vám může způsobit problém (a přichystat různá překvapení!).

K originální atmosféře v csardách (tradičních tavernách) přispívá i živá cikánská hudba, proto jsou často navštěvovány turisty, kteří chtějí ochutnat původní kuchyni v původním prostředí.

Výběr kvalitních vín v uplynulých několika letech značně vzrostl. Nejoblíbenější jsou druhy suchých bílých vín Chardonnay a Ryzlink, polosuchá Zöldszilváni, Harslevelu a Szürkebarát, polosladký tramín a aromatické Muskotály. Z červených: suché Kékfrankos, burgundské, portské... Nejznámějším maďarským vínem je tokajské (Tokaji), sladké desertní víno. Pálinka je maďarský název pro pálenku získávanou z broskví, švestek a višní. Ke specialitám maďarské kuchyně dobře "sedne" i pivo, velmi oblíbený nápoj k obědu. Hořký likér Unicum se pije jako aperitiv nebo digestiv a získává se namáčením 40 maďarských bylin - recept je pečlivě střežen v rodinně Zwachových!

Fast facts

  • V Maďarsku se nachází více než sto termálních pramenů a na desítky lázní.
  • Zsolnay a Herendy jsou názvy světově proslulého porcelánu; tradiční motivy jsou doplněny designem moderních umělců.
  • Opatrně s ceníky v restauracích: poptejte se koliko předně stojí jednotlivá jídla, protože se k cenám napsaným v jídelníčku připočítává ještě několik procent.
  • Eger je město z něhož pochází bohatá červená vína, z nichž nejoblíbenější je Egri Bikaver ("býčí krev"). Na vinné stezce Szépasszony Völgy ("Údolí nádherných žen") se můžete osobně přesvědčit o kvalitě maďarských vín.
  • Tokay, známé vinařské údolí, se nachází 75 kilometrů východně od Budapešti.