Litva

Litevská kuchyně je založena na surovinách, kterým se daří v chladném a vlhkém severském klimatu: ječmeni, bramborách, žitu, bylinkách, lesních plodech, houbách a mléčných výrobcích.

Litva

Litevští spotřebitelé si z výrobků Podravka oblíbili především polévky a přísady do jídel.

Podravka d.d.

Pobočka
P.Brieža
LV-1045 Riga
Lotyšsko

Kontaktní osoba:
Pavel Karandej, Ředitel pobočky
tel: +371 67336 591
mob: +371 29 131 565

Centrála Podravka d.d.

Ante Starčevića 32
48000 Koprivnica
Chorvatsko

Vedran Kelek, Výkonný ředitel pro východní Evropu

Charakteristika kuchyně

Litva se nachází uprostřed Evropského kontinentu, protože jeho střed leží 26 km severně od hlavního města Vilnius.

Litevská kuchyně má mnoho společných znaků s ostatními východoevropskými kuchyněmi, především se sousedním Polskem a Ukrajinou. Viditelné jsou ale také vlivy skandinávských zemí, Maďarska, Rumunska, Gruzie a Aškenázských Židů.

Společná historie Litevců, Lotyšů, Poláků a Aškenázů je evidentní i v kulinářském umění. Jako příklady pokrmů společných pro všechny tyto kuchyně uvádíme peljmeni (koldūnai) – pečivo s masovou (nebo rybí) náplní s bylinkami, koblihy (pączki) – kynuté pečivo se sladkou náplní smažené v horkém oleji a palačinky (blynai).

Svůj vliv v litevské kuchyni zanechala i vojska procházející Litvou. Mezi nejznámější důkazy patří především Napoleonův koláč – vrstvený koláč s bohatou náplní z bobulového ovoce a mandlí.

Blízkost Německa se v litevské kuchyni projevila použitím vepřového masa a různými pokrmy z brambor (bramborový puding - kugelis a bramborové klobásy vėdarai).

Od konce 2. světové války až po začátek 90. let 20. století litevská kuchyně stagnovala v důsledku nedostatku kvalitních potravin. Po dosažení nezávislosti se i na gastronomii začalo pohlížet jako na oblast, ve které je možné vyzdvihnout národní identitu.

I přesto, že litevská gastronomie je bohatá na tuky, jen malé procento populace trpí obezitou.